Naslovnica Događanja Okrugli stol na temu „Inkluzija djece i mladih iz spektra autizma“
Okrugli stol na temu „Inkluzija djece i mladih iz spektra autizma“ PDF Ispis E-mail
Petak, 08 Ožujak 2024 00:00

Okrugli stol na temu „Inkluzija djece i mladih iz spektra autizma“

U srijedu, 28. veljače 2024.,  HNK Zadar ugostio je višestruko nominiranu i nagrađivanu predstavu "Semafor" autorice Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta “Zorin dom” Karlovac.

Predstava je nastala u suradnji s Udrugom Frendofon koja se bavi inkluzijom djece i mladih s teškoćama u razvoju. HNK Zadar je bilo popunjeno do zadnjeg sjedala, a publiku su činili učenici zadarskih osnovnih škola u pratnji svojih učitelja.
Ravnateljica, učitelji, stručni suradnici i učenici OŠ Voštarnica  također su prisustvovali projekciji ove slojevite, tužne, smiješne i nikako obične  predstave.
Predstava „Semafor“ na jedan duhovit, emotivan i nesvakidašnji način prikazuje život, svađu, ljubav i patnju, dječaka Vigora, koji ima dijagnozu autizma, njegove sestre, i roditelja, i zajednice u kojoj žive.  Tijekom predstave bilo je i suza i smijeha kod publike, a ono što je sigurno je činjenica da nitko nije bio ravnodušan
Nakon predstave, u Maloj dvorani HNK, organiziran je okrugli stol na temu „Inkluzija djece i mladih iz spektra autizma“. Na okruglom stolu su o ovoj temi govorili: Petra Cicvarić, autorica i glumica, Peđa Gvozdić, redatelj i glumac,  Andro Damiš, glumac, predsjednica Udruge za autizam Zadar Ana Šare,  rehabilitacijski edukator (privatna OŠ Nova) Teuta Radas, ravnateljica OŠ Voštarnica-Zadar Irena Dukić, ravnateljica DV “Latica” Anita Rudić i ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici Mocire Jelena Milin.