Naslovnica Događanja PECS Basic – osnovni tečaj
PECS Basic – osnovni tečaj PDF Ispis E-mail
Ponedjeljak, 23 Rujan 2019 00:00

Posjet novootvorenom Centru za autizam u Osijeku

Dva su dana, 14. i 15. rujna 2019., petero učitelja edukatora-rehabilitatora naše škole: Daria Švorinić, Teuta Radas, Vedran Suša, Antonija Štokov i Petra Lovreković te stručne suradnice Leda Rokov, Helena Kuzminski i Tina Perović i ravnateljica Irena Dukić pohađali i završili trening radionicu Picture Exchange Communication System (PECS) Level 1 u Slavonskom Brodu.

Radionicu je vodila Christina Horne, BPhil Special Education je trenerica iz  Pyramid Educational iz Velike Britanije, koji su i razvili ovaj komunikacijski sustav putem sličica koji može omogućiti komunikaciju s okolinom osobi, bez obzira na dob i vrstu teškoća,koja nije razvila govor ili ga ne koristi za komunikaciju ili ga nije razvila u dovoljnoj mjeri da se primjerice služi rečenicama. Ovaj sustav, uz to, upravo potiče razvoj govora. Metoda se počela razvijati  1985., a bazira se na ABA pristupu, a danas su iskustvo i praksa, kao i brojna istraživanja pokazala njenu visoku učinkovitost. Lijepo je učiti od tvoraca metode. Veselimo se što ćemo našim učenicima, onima kojima je to potrebno, moći pružiti efikasan komunikacijski sustav. U školi je trenutno petnaestak osoba  završilo ovaj trening pa ćemo uspješno moći svi zajedno implementirati metodu u rad s učenicima. Dosadašnja iskustva našeg uvođenja ove metode su vrlo uspješna.