Naslovnica Događanja ZAVRŠENA EDUKACIJA TEACCH®
ZAVRŠENA EDUKACIJA TEACCH® PDF Ispis E-mail
Petak, 22 Lipanj 2018 00:00

ZAVRŠENA  EDUKACIJA TEACCH®TEACCH® je program za rad s osobama s poremećajem iz autističnog spektra (PAS), originalno nastao u Sjevernoj Karolini, u SAD-u, 1960-ih godina. Misija ili ideja vodilja programa TEACCH jest razvijati i održavati razvoj primjernih usluga lokalne zajednice, programe treniranja vještina te istraživanja, čime se nadaju unaprijediti kvalitetu života osoba s PAS i njihovih obitelji, tijekom čitavoga životnog vijeka.

Što je TEACCH i kako izgleda njegova primjena u SAD-u?

TEACCH na području države Sjeverne Karoline nudi niz usluga u lokalnoj zajednici, kroz svojih sedam centara razmještenih diljem države, na način da se klijentima što više olakša i skrati putovanje od doma do terapeuta. Neke od usluga su: STRUKTURIRANO UČENJE, PROGRAM ZAPOŠLJAVANJA UZ PODRŠKU te INTEGRIRANI PROGRAM STANOVANJA I STJECANJA ZVANJA/STRUKE ZA ODRASLE OSOBE S PAS. Također se klijentima nude kliničke usluge, poput: DIJAGNOSTIČKE PROCJENE, TRENING ZA RODITELJE, GRUPE PODRŠKE ZA RODITELJE, GRUPE ZA INTERVENCIJU TE INDIVIDUALNO SAVJETOVANJE ZA VISOKO-FUNKCIONIRAJUĆE KLIJENTE.

TEACCH je utemeljen na empirijskom istraživanju, obogaćen osebujnim kliničkim iskustvom i vještinama te posebno priznat zbog svoje fleksibilnosti i visoko-individualizirane podrške osobama s PAS i njihovim obiteljima.

Jednostavnije rečeno, TEACCH je zapravo intervencijski pristup KOJIM SE UČENJE I PODUČAVANJE STRUKTURIRAJU PREMA INTERESIMA, SNAGAMA I OSOBINAMA UČENJA OSOBE S PAS, kako bi osoba sa teškoćama komunikacije mogla što učinkovitije i uspješnije živjeti, učiti i raditi u svojoj okolini.

Ako zamislimo da je POREMEĆAJ IZ SPEKTRA AUTIZMA jedna predivna, ali doista šarena i pomalo kaotična umjetnička slika, onda bi TEACCH bio okvir koji tim bojama daje strukturu, uravnotežuje ih i čini ih manje ometajućima za doživljavanje. TEACCH okvir za rad počiva na četiri osnove:

1. FIZIČKA ORGANIZACIJA (prostora i materijala)

2. INDIVIDUALIZIRANI RASPOREDI

3. RADNI SUSTAVI

4. VIZUALNA STRUKTURA MATERIJALA U ZADACIMA I AKTIVNOSTIMA

Protekli vikend, od 15. - 17. lipnja 2018., naša je škola imala priliku sudjelovati na edukaciji i dobiti nekoliko certifikata za TEACCH praktičare. Predavanja, praktične vježbe i završnu demonstraciju, odslušale smo u predivnom okruženju Gornjega grada u Zagrebu, u OŠ Miroslav Krleža, u Novoj Vesi. Voditeljice TEACCH treninga dr. Lauren McLeod Turner Brown i Kaia Holkombs Mates stigle su nam iz SAD-a, upravo iz države Sjeverna Karolina, odakle originalno i potječe ovaj program. Njihovo iznimno teoretsko i kliničko, praktično znanje, složile smo se, djelovali su na nas kao ogroman poticaj i osnažili nas novim znanjima i praktičnim vještinama u radu s osobama s poremećajem iz autističnog spektra koje jedva čekamo iskušati i primijeniti s našim učenicima, u novoj školskoj godini.