Naslovnica Događanja Nabavljena 2 Digitalna logopedska seta za primjenu u logopedskim terapijama u OŠ Voštarnica–Zadar
Nabavljena 2 Digitalna logopedska seta za primjenu u logopedskim terapijama u OŠ Voštarnica–Zadar PDF Ispis E-mail
Petak, 12 Veljača 2021 00:00

Zahvaljujući sredstvima osiguranim kroz projekt „Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju - ASIQ“, od 4. ožujka 2021., Osnovna škola Voštarnica – Zadar  u radu s korisnicima koristi 2 Digitalna logopedska seta (USB PC klinički komplet) za primjenu u terapijama različitih poremećaja ili poteškoća govorno-jezične komunikacije kao i poremećaja auditivne percepcije, pažnje i sluha.

Visoko sofisticirani digitalni instrument  namijenjen je za dijagnostiku glasa i govora koji u svojoj osnovi koristi digitalno signalno  procesuiranje i digitalnu obradu signala (DSK). Aparat koristi višestruku modifikaciju zvuka s velikom preciznošću i uvijek na točno određen način, gotovo istom kvalitetom i brzinom kako to radi i ljudski mozak. Sastoji se od  tri dijela: procesora zvuka i programske memorije,  mikrofona i slušalica.  Set sadrži 50 gotovih programa (aplikacija) koje se jednostavno i brzo mogu aktivirati.  Primjenjiv u većini rehabilitacijskih postupaka uz logopedsku metodu kod većine  poremećaja: poremećaja glasa i izgovora, poremećaja tečnosti, oštećenja sluha, razvojno jezičnih poremećaja, poremećaja čitanja, ADHD–poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje i poremećaja slušnog procesuiranja. Optimalno je  podešen za svaki glas tako da učenik lijepo može čuti  i spoznati  kako se na nivou mozga tamo negdje taj glas formira. Ima opciju odloženog govora što znači kada učenik izgovori neku rečenicu, on može  s malim odloženim zakašnjenjem čuti sebe i tako može bolje usvojiti  izgovor glasova, rečenica ili nekih jedinica. Iako se radi o složenoj  sofisticiranoj tehnologiji aparat je za korisnika jednostavan i pouzdan. Logopedski set se koristi već deset godina i od velike je pomoći u svakodnevnom radu  te je postao dio standardne opreme koju bi trebao imati svaki logoped ili audiorehabilitator. Upotrebom seta skraćuje se period rehabilitacije i brže se dolazi do rezultata u granicama individualnih mogućnosti.

Opremu je isporučila tvrtka Tara centar d.o.o. temeljem Ugovora o javnoj nabavi robe EV.BR: 3-MV/20 „Nabava asistivne tehnologije, opreme senzorne integracije, medicinske opreme i multimedijske opreme – GRUPA 4: Logopedski set“.

Projekt ASIQ financira EU kroz Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, traje od 1. srpnja 2020. do 31. prosinca 2021. , a ukupna vrijednost mu je 575.122,00 EUR. Osnovni cilj projekta ASIQ je poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga u cilju poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti i obrazovanja djece i mladih s teškoćama u razvoju.

Tehničku podršku djelatnicima OŠ Voštarnica – Zadar na provedbi projekta pruža Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA  kroz projekt ZADRA NOVA ZA VAS, financiran iz OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., Europskog fonda za regionalni razvoj.